Kategorie bikini fitness | Toro Nutrition

Kategorie bikini fitness

Bikini fitness je krásná kategorie, která má stále více příznivců. Jak vlastně tato kategorie vznikla a co je jejím smyslem? Co je v této kategorii stěžejní, a jak by měla správná "bikina" vypadat? To vše se dozvíte v tomto článku.

Kategorie bikini fitness

V roce 2010 uznalo IFBB bikini fitness, jako nezávislou soutěžní kategorii. Důvod byl víceméně prostý, přilákat více žen do světa kulturistiky a kulturistických soutěží. Nutno dodat, že tento záměr byl splněn. V tom samém roce byla kategorie zařazena i do nejslavnější kulturistické soutěže světa - Bikini Olympia. První vítězkou se tehdy stala Sonia Gonzales z Kalifornie.

V kategorii bikini fitness je kladen důraz na štíhlou, lehce osvalenou a pevnou postavu. Hodnotí se symetrie i tvar postavy (širší kulatá ramena, pevná ňadra, štíhlý pas, lehce vyrýsované bříško, kulatý zadeček, osvalená stehna), barevný odstín pleti, make-up, účes, šperky, pózing, celková prezentace a vzhled. Bikina by měla být ve zkratce taková „femme fatale“.

Pokud byste se podívali na fotky prvních závodnic a závodnic z posledního roku, viděli byste obrovský rozdíl. Soutěžící jsou nyní více osvalené, vyrýsovanější, vzhled soutěžních plavek je odlišný, účes, make-up, pózing … to všechno prochází vývojem. Zkrátka a dobře kritéria se zpřísňují, a kdo chce uspět, musí sledovat, jaké trendy frčí.

Bikini fitness se těší obrovské oblibě. Na soutěžních prknech je to vidět rok od roku vyšší účastí, lepší připraveností závodnic a doslova mediálním boomem (facebook i instagram se hemží fotkami holek, které se rozhodly této disciplíně věnovat). Proč je ale tahle kategorie tolik v kurzu?

Z mého pohledu závodnice tví kouzlo v tom, že soutěžící v této kategorii působí velice žensky, zdravě a sexy. Nejde o žádné „mužatky“, právě naopak! Z pohledu diváka je zase atraktivní sledovat krásné a usměvavé ženy v luxusních plavkách… ještě řekněte, že to není pravda :-)


Dalším nesporným „bonusem“ je, že se žena dokáže kvalitně připravit na soutěž i bez používání podpůrných látek. Jednoduše řečeno, její svalový rozvoj na to stačí (v roce 2005 dokonce IFBB zavedla pravidlo, že ženy soutěžící v kategoriích Figure, Fitness a Bodybuilding musí snížit množství svalové hmoty o 20%) – tento požadavek byl reakcí na zmenšující se publikum dámské kulturistiky, „man face“ závodnic (kdy už ženské obličeje vykazovaly mužské znaky), na užívání drog a zakázaných látek. Vyústěním toho všeho byla v roce 2015 zrušena Ms. Olympia. Valná část kulturistek tak přesídlila do kategorie Physique.

Zavedení nových, a k ženskému tělu méně drastických kategorií, bylo otázkou času. Kategorie federace IFBB, ve kterých mohou ženy v současné chvíli startovat, jsou: Bikini fitness, Body fitness, Fitness, Physique a Wellness fitness. Dá se s trochou nadsázky říci, že každá závodnice si najde to svoje.


Zpátky však k bikini fitness – v České republice se první soutěž, kde mohly bikini startovat, konala v roce 2012. Nejprve se startovalo v jedné kategorii a na Mistrovství ČR byly soutěžící rozděleny do dvou výškových kategorií (absolutní vítězkou prvního ročníku se stala Vladimíra Krásová, BBC Praha). Ačkoli se jedná o poměrně novou kategorii, už nyní jsou v kulturistických kruzích některé bikini známými tvářemi. V naší vlasti je to například Eva Havelková, Adéla Storzerová, Veronika Zemanová a další (všechny jmenované již získali IFBB Elite kartu).

Pokud o startu v této kategorii uvažujete (a je to krásná kategorie), už v ní soutěžíte, nebo vás jen pro svou atraktivitu zaujala, můžete se těšit na další články na toto téma.


Fittaja



Diskuze

Copyright © 2024 Toro Nutrition. by Media Heroes s.r.o.
Go Pay Maestro Master Secure Code Verified by Visa Visa