Jak začít závodit v bikini fitness | Toro Nutrition

Jak začít závodit v bikini fitness

Chceš závodit v bikini fitness a nevíš co všechno zařídit předtím, než se postavíš na stage? ...začti se do našeho nového článku, poradíme Ti!

Jak začít závodit v bikini fitness

Už jste si v našich článcích mohli přečíst, co je to bikini fitness. Také jsme si řekli, co soutěžení v kategorii bikini fitness obnáší a na kolik peněz taková příprava vyjde. Pokud Tě tato kategorie zaujala a chceš zkusit své štěstí na soutěži, v tomto článku Ti poradíme.

Zaměřujeme se konkrétně na Českou republiku a IFBB (International Federation of Body Building). Kulturistické soutěže v ČR spadají pod SKFČR (Svaz kulturistiky a fitness České republiky). SKFČR je členem IFBB - tato federace sdružuje desítky národních federací z celého světa. IFBB je spolu s dalšími federacemi zastřešována asociací SportAccord. Právě tato skutečnost dává SKFČR výsadní postavení v České republice. SKFČR je tak jediná oficiální organizace, která zastřešuje kulturistiku v Česku.

Pozor! Pokud se tedy rozhodneš pro IFBB, věnuj pozornost oficiálnímu kalendáři soutěží na stránkách www.skfcr.cz. Startovat je dovoleno pouze na soutěžích, které jsou uvedeny v tomto kalendáři (případně na soutěžích vypsaných na oficiálních stránkách IFBB). Konají se totiž i soutěže soukromých společností, přičemž účastí na nich (jako závodník, rozhodčí, organizátor nebo host) pozbudeš právo startovat na dalších soutěžích pod hlavičkou SKFČR!


Předpokládejme tedy, že ses rozhodla pro soutěžení pod vlajkou IFBB. Nejprve je třeba si promyslet, na jakých soutěžích bys chtěla startovat. Vezmeme to popořadě:

1)    Kondiční soutěže – konají se na podzim po skončení pohárových soutěží; určeny jsou zejména pro začínající závodníky, ale také pro          dorostence a juniorské kategorie (pravděpodobně se Tě bude týkat tato možnost).

2)    Pohárové soutěže – vypisují se především na podzim; v těchto soutěžích není možné získat mistrovský titul, ale pohár a další ceny.

3)    Mistrovské soutěže – dominují jarní sezóně a vítězové se stávají “mistry“ České republiky ve své kategorii.

4)    Mezinárodní soutěže – zde je nutné zaslat speciální žádost o start na email sekretariat@skfcr.cz, přihlášky na mezinárodní soutěže         nemohou posílat jednotlivci, ale pouze federace - v ČR je to tedy SKFČR!

5)    Mistrovství Evropy a mistrovství světa – nejprestižnější amatérské soutěže! Kvůli startu je třeba kontaktovat, více jak půl roku         předem, příslušného státního trenéra (kontakty jsou na stránkách SKFČR). Závodník se následně účastní několikaměsíčního         monitoringu ADV ČR (Antidopingový výbor ČR). Dále je nutná jeho účast na reprezentačních srazech. Poslední z těchto srazů je pak         nominační a na něm jsou zvoleni závodníci, kteří budou moci na ME nebo MS s oficiální platností startovat.

To bychom měli rozdělení amatérských soutěží. O soutěžích, určených pro profesionální závodníky, si povíme jindy.

Nyní máš rozmyšleno, v jaké federaci (IFBB ) bys chtěla závodit, vybrala sis také soutěže, na kterých bys chtěla startovat. Co dál?

Před první soutěží je nutné zažádat o vydání nového registračního průkazu. V případě, že jsi členkou nějakého klubu nebo oddílu, je potřeba si vyžádat svolení předsedy, že můžeš za klub soutěžit. Pokud v žádném klubu nejsi – zjisti si, zda v adresáři oddílů a klubů (opět stránky SKFČR) není Tvé domovské fitko. Respektive najdi a zkontaktuj klub, za který bys chtěla závodit. Pak se stáhne přihláška k registraci, tu vyplníš a podepíšeš. Necháš ji také podepsat a orazítkovat předsedou svého klubu. K přihlášce se ještě přiloží fotka. Vše se pošle doporučeně poštou. Zbývá uhradit registrační poplatek (převodem).

Jakmile máš průkaz v ruce, je možné se začít přihlašovat na soutěže. Přihlašuje se on-line na stránkách SKFČR, kde jsou elektronické formuláře. U jednotlivých soutěží jsou zveřejňovány propozice. V nich je nutné zkontrolovat, jestli je daná soutěž určena i pro Tvou kategorii. Startovné se hradí hotově až na závodech.


Bikini fitness se dělí do věkových a výškových kategorií.

Dle věku jsou to:

  • juniorky (do 23 let)
  • ženy (občas označovány jako “seniorky“)
  • masters (nad 35 let)


 Umožněny jsou i současné starty např. juniorka může startovat v juniorech a v ženách. Masters pak může startovat v masters a v ženách.

Výškové kategorie jsou nejčastěji:

  • do 160 cm
  • do 165 cm
  • do 170 cm
  • nad 170 cm


Samozřejmě záleží na počtu přihlášených účastnic – některé výškové kategorie se mohou sloučit nebo naopak rozdělit, aby se nestalo, že jedna bude přeplněná a v další bude jedna, či dvě závodnice.

Závěrem zmíníme, že jsou dvě závodní sezóny: JARNÍ a PODZIMNÍ. Příprava je náročná a tělo potřebuje čas na regeneraci. Proto si často závodníci zvolí jednu sezónu a na tu se soustředí.

Nyní už zbývá popřát hodně štěstí a úspěchů na cestě za stanoveným cílem!


Diskuze

Copyright © 2024 Toro Nutrition. by Media Heroes s.r.o.
Go Pay Maestro Master Secure Code Verified by Visa Visa